ACS733KLATR-40AU-T
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
ACS733KLATR-40AU-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Unidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Accuracy : ±1.7%
Sensor Type : Hall Effect, Differential
Current - Supply (Max) : 35mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 40A
Response Time : 200ns
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : Automotive, AEC-Q100
Sensitivity : 66mV/A
Linearity : ±0.5%
Supplier Device Package : 16-SOIC
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : 1MHz
Voltage - Supply : 3.14V ~ 3.46V
Base Product Number : ACS733
Description : SENSOR CURRENT HALL 40A 16SOIC
Stock : In Stock
Contact Now
Current Sensor 40A 1 Channel Hall Effect, Differential Unidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)